יוסף הגלילי 27 רמת גן

  
 

 

מטבעות זהב בהיסטוריה

מלכותית מצד אחד ואביר על סוס מצד שני: מהו אותו המטבע? מי הטביעו? מיהן הדמויות המלכותיות על המטבעות השונים? מיהו אותו אביר קסום הרכוב בגאון על סוסו וחרבו בידו? ומה הקשר לארץ ישראל?

 

דמותו של ג'ורג' הקדוש מהמאה ה-15

דמותו של ג'ורג' הקדוש מהמאה ה-15

באחד ממסעותיו בארץ לוב הגיע איש ושמו ג'ורג', רכוב על גבי סוסו, לעיר משותקת והמומה מפחד. דרקון אכזר התנחל לו במערה קרובה, ומדי יום היו התושבים חייבים להקריב לו נערה תמימה כדי לשכך את כעסו ולמנוע ממנו לפרוק את זעמו על תושבי העיירה. התחננו התושבים בפניו להושיעם, כי נותרה רק בת המלך ועליהם להקריבה מחר. מצויד ברומח ובחרב, יצא ג'ורג' הקדוש אל מול הדרקון והכה בו בחניתו, אך הרומח פגע בשריון הקשה של הדרקון והתנפץ לרסיסים. ג'ורג' הוטל אל מתחת לעץ תפוז קסום, שהגן עליו מארס הדרקון. כשהבין כי עליו להכות במקום בו לא קיימת הגנת קשקשי שריון – חזר לקרב, היכה ברומח את הדרקון מתחת לכנפו, והרגו.

ג'ורג' הוכתר כקדוש שנים לאחר מותו, לאחר שנקשרו בשמו סיפורים ואגדות אין קץ, בגירסאות שונות ומשונות, על גבורתו מול הדרקון. הסיפור לעיל הוא, כמובן, רק אחד מיני רבים שהמוטיב המרכזי בהם הוא הריגת הדרקון וקץ הקרבת הנערות. גבורתו וההילה שנקשרה לראשו גרמו לכך שאגודות וארגונים רבים (כגון קשתים, רוכבי סוסים והצופים), ערים ברחבי העולם הנוצרי (בעיקר באיטליה), וארצות (וביניהן אנגליה) קבעו אותו כפטרונן. ריצ'רד לב-הארי, במסע הצלב שהנהיג בסוף המאה ה-12 לארץ הקודש, שם את צבאו תחת הגנתו ופטרונותו של ג'ורג' הקדוש. פסליו ודיוקנאותיו מקשטים ערים, כנסיות, דגלים ומדליות רבות. ותאמינו או לא, מספרים שאותו ג'ורג' נולד בעיר לוד, שבאותה תקופה הייתה עיר יוונית ושמה לידה (Lydda), ויתרה מזאת – מספרים גם שלאחר מותו, בשנת 303 לספירה, הוא נקבר בה. על שמו הוקמה בלוד כנסייה (St. George's Church), והרי לנו קשר ראשון לארץ הקודש.

מטבע סוברין, אליזבט הראשונה, 1583-1600

אליזבט I, הוטבע 1583-1600

הסוברין האנגלי

ראשיתו של סיפור הסוברין בשנת 1489, תחת שלטונו של המלך הנרי השביעי. אז הוחלט לקבע את ערכו של המטבע הבריטי הבסיסי – הפאונד, או כפי שהוא מוכר לנו יותר, הלירה שטרלינג (ליש"ט) – במטבע זהב 23 קאראט (טוהר של 0.9583) במשקל חצי אונקיה (15.55 גרם). למטבע החדש, שעל פניו הופיע המלך, שהוא כידוע הריבון בכל רחבי הממלכה, ניתן לכן השם סוברין (Sovereign שמשמעותו ריבון, שליט). בחלקו האחורי של הסוברין מופיע סמל הממלכה המפורסם, המגן ועליו סמלי הארצות (Royal Arms) השייכות לממלכה המאוחדת באותה תקופה. על גבי המגן ניתן למצוא ארבעה חלקים: שלושה אריות מסמלים את אנגליה, אריה בודד את סקוטלנד והנבל את אירלנד. את המגן הזה ניתן למצוא גם על גבי חלק מהסוברינים המודרניים (מ-1825 עד 1874) ועל גבי מטבעות אנגליים מאוחרים בהרבה, למשל על חלק גדול ממטבעות השילינג ומעלה (עד 5 שילינג – Crown) בתקופה שלפני הרפורמה העשרונית בשנת 1971. סמל נוסף של גאווה אנגלית צרופה באותה תקופה הוא המצע עליו מונח המגן – ורד טיודור שהיה סמלו של בית המלוכה של שושלת טיודור ששלטה בממלכה בין השנים 1485 ו-1603.

הסוברין המקורי, בשינויים קלים כאלו או אחרים, שרד 6 מלכים (הנרי השביעי, הנרי השמיני הזכור לטוב, אדוארד השישי, המלכה מארי, אליזבט הראשונה וג'יימס הראשון) במשך 115 שנה. בשנת 1604 פינה הסוברין את מקומו לשווה-ערך-פאונד אחר, קל יותר, היונייט (Unite, "האיחוד", לציון איחודן של אנגליה וסקוטלנד לממלכה אחת), ואז חיכה בשקט יותר ממאתיים שנה עד שצץ מחדש בשנת 1817.

ג'ורג' III, מטבע סוברין קשוט, 1818

ג'ורג' III, סוברין קשוט, 1818

בשנת 1816, בהשפעת המהפכה התעשייתית, הועברה המיטבעה של לונדון למקומה החדש, שם גם נעשה לראשונה שימוש במכבש טביעה מונע קיטור. המלך ג'ורג' השלישי חשב שזו הזדמנות טובה לחדש כקדם את ימיו של מטבע הזהב הפופולרי, הסוברין, וגם לחדש את מראהו. כשבאו יועציו להחליט איזו דמות תפאר את צידו האחורי של המטבע המחודש, נזכרו האנגלים באגדות העם שרווחו ברחבי הממלכה במשך מאות שנים בדבר נפלאותיו של ג'ורג' הקדוש (שום קשר משפחתי למלך...) וניצחונותיו מלאי העזוז והגבורה על דרקוני הרשע. משימת העיצוב הוטלה על המעצב יליד איטליה הנודע באותה תקופה, בנדטו פיסטרוצ'י (Benedetto Pistrucci), שאם נעיין היטב במטבעות נוכל למצוא, בדרך כלל מתחת ומימין לבסיס עליו שוכב הדרקון, את ראשי התיבות של שמו – BP. וכך נולד הסמל המפורסם המעטר את מטבעות הסוברין ואחרים מאותה שנה ועד היום. אגב, האגדה מספרת כי הרומח של ג'ורג' הקדוש זכה לשם אסקלון (Ascalon), על שמה של העיר אשקלון באותה תקופה, והרי לנו קשר שני לארץ הקודש.

ניסיון לסקור את כל הסוברינים הקיימים, תולדותיהם והמאפיינים השונים שלהם מחייב ספר שלם, ואנחנו הרי מנסים להביא לכם, האספנים, מידע מרוכז ומעניין. לכן ננסה להתמקד במה שמעניין את רוב האספנים וגם את החובבים שנתקלים במטבעות יפים ומיוחדים אלה – המטבעות המודרניים (משנת 1817), ובעיקר אלה שהוטבעו בחלק האחרון של המאה ה-19 והראשון של המאה ה-20. אם תפשפשו באוסף הפרטי שלכם, או בקופסה המסתורית שהשאיר הסבא בבוידם, ייתכן שתגלו סוברינים מתקופה זו... סימן ההיכר המפורסם שלהם – ג'ורג' הקדוש, רכוב על סוסו האציל וחרבו בידו, הורג את הדרקון (Saint George slaying the dragon) – יבלוט מייד לעיניכם. אז קדימה לדרך:

הסוברין המודרני, עם דמות המלך או המלכה באותה שנה בצד הקדמי ורובם בעיצובו של פיסטרוצ'י בצד האחורי, הוטבע משנת 1817, עם מספר הפסקות, עד היום. מאחר וערך הזהב שבו עולה בהרבה על פאונד אחד, מוטבעים סוברינים כיום רק כמטבעות קשוטים, כפריטים לאספנים. לאורך כל השנים הללו הוטבעו בלונדון 16 עיצובים שונים, כולם בטוהר 22 קאראט (0.9167) ובמשקל של כמעט 8 גרם, כדלקמן:

שניםדמות המלך בצד הפניםעיצוב בצד גבהערות
1817-1820 ג'ורג' III ג'ורג' הקדוש והדרקון היחיד עם עיטור טבעתי בצד הגב
1821-1825 ג'ורג' IV ג'ורג' הקדוש והדרקון  
1825-1830 ג'ורג' IV מגן מכותר מסוגנן  
1831-1837 ויליאם IV מגן זהה, קטן מעט מקודמו ללא 1934
1838-1874 ויקטוריה הצעירה מגן מלבני עם זר  
1871-1885 ויקטוריה הצעירה ג'ורג' הקדוש והדרקון ללא 1875,77,81-83
1887-1892 ויקטוריה ביובל ה-50 ג'ורג' הקדוש והדרקון  
1893-1901 ויקטוריה הזקנה ג'ורג' הקדוש והדרקון ללא 1897
1902-1910 אדוארד VII ג'ורג' הקדוש והדרקון  
1911-1917,1925 ג'ורג' V ג'ורג' הקדוש והדרקון  
1937 ג'ורג' VI ג'ורג' הקדוש והדרקון קשוט בלבד
1957-1968 אליזבט II דיוקן 1 ג'ורג' הקדוש והדרקון ללא 1960-61
1974-1984 אליזבט II דיוקן 2 (עשרוני) ג'ורג' הקדוש והדרקון ללא 1975,77
83-84 – קשוט בלבד
1985-1997 אליזבט II דיוקן 3 ג'ורג' הקדוש והדרקון קשוט בלבד
1989 אליזבט II על כס מלכות, לציון 500 שנה לסוברין הראשון מגן על מצע ורד טיודור, כמו בסוברין הראשון מ-1489 קשוט בלבד
1998 והלאה אליזבט II דיוקן 4 ג'ורג' הקדוש והדרקון (2005 – עיצוב שונה) קשוט בלבד

ג'ורג' V, מטבע סוברין קשוט, 1911

ג'ורג' V, סוברין קשוט, 1911

בימיה הגדולים של האימפריה הבריטית הונפקו מטבעות סוברין גם בארצות נוספות ברחביה. 6 מיטבעות הנפיקו סוברינים מקומיים, בד"כ בעיצוב דומה או זהה למטבעות האנגליים (שאין עליהם סימן מיטבעה), אך לעיתים גם בעיצוב שונה:
באוסטרליה פעלו שלוש מיטבעות: מ-1855 עד 1870 בסידני בלבד, ללא סימן מיטבעה. לאחר מכן פעלו מיטבעות במלבורן (סימן מיטבעה M), בסידני (S) ובפרת' (P, רק מ-1899) והטביעו את חותמן על עולם הסוברין עד שנת 1931. בשנים 1871 עד 1887 הוטבעו גם דגמי דרקון וגם דגמי מגן. בדגמי הדרקון מופיעים סימני המיטבעה M או S בקידמת המטבע, מתחת לראשה של ויקטוריה הצעירה.
הודו (I) הטביעה בבומביי סוברין אחד בלבד, בשנת 1918.
קנדה (C) הטביעה סוברינים במיטבעת אוטווה בין השנים 1908-1919 (לא בכולן).
בדרום אפריקה (SA) הוטבעו סוברינים בפרטוריה, בין השנים 1923-1932.
זיהוי המיטבעות השונות נעשה ע"פ סימן המיטבעה, הנמצא בד"כ על הבסיס שעליו עומד הסוס (בדגם ג'ורג' והדרקון) או מתחת למגן (בדגמי המגן).
קיימות ארצות נוספות שהנפיקו סוברינים, אך אלה בשנים מאוחרות יחסית: אנדורה, גיברלטר והאי מן.

הקשר לארץ-ישראל

ומה הקשר הנוסף בין מטבעות הסוברין לארץ ישראל? במאה ה-19, עם גידול הסחר העולמי והצורך לקבוע בסיס אחיד ומקובל למערכת המוניטארית העולמית, נקבע הזהב כבסיס זה. מתוך היותה מעצמה חובקת-עולם ואימפריה בעלת מושבות רבות, הפכו מטבעות הסוברין של הממלכה המאוחדת למבוקשים ואמינים במקומות רבים. בארצות בעלות מטבעות משלהן, כגון צרפת, איטליה, רוסיה ותורכיה, נקבעו שערים יציגים של מטבעות אלו לעומת סוברין הזהב הבריטי. בארץ ישראל, פלסטינה דאז, לא הונפקו, מטבע הדברים, מטבעות של ישות מדינתית מוגדרת, וכך נאלצו התושבים בה להשתמש במטבעות זרים כדי לנהל חיי מסחר וכלכלה. ברשימת המטבעות הזרים בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 ניתן למצוא בעיקר לירות תורכיות (עובדה טבעית הנובעת מהשלטון העותומני באותה תקופה), אך גם פרנקים צרפתיים (כינויים של מטבעות בני 20 פרנק היה "נפוליונים"), רובלים רוסיים, דוקאטים אוסטריים, מרקים גרמניים וסוברינים בריטיים מ. מאור, בסיס הזהב כבסיס מוניטארי, עלון עמותת אספני שטרות ומטבעות בישראל, מס' 11, דצמבר 2005.

ביישוב היהודי הקטן, שמנה כ-20,000 תושבים בשנות ה-70 של המאה ה-19, התחוללו שינויים דמוגרפיים, חברתיים ותרבותיים הן כתוצאה מהתעניינות גוברת של מדינות אירופה בנעשה בארץ על רקע דתי ופוליטי, והן כתוצאה מההתעוררות הציונית שבאה לידי ביטוי בהקמת מושבות חדשות, מוסדות ציבור וחינוך. שינויים אלה מצאו את ביטויים גם בתחום המוניטארי, וגברה הדרישה לאמצעי תשלום. עד תום מלחמת העולם הראשונה, מועד בו הנהיגו הבריטים את המטבע המצרי כהילך חוקי בארץ ישראל, השתמש היישוב היהודי בכל המטבעות שנזכרו לעיל ובמיוחד בסוברינים, נפוליונים וכמובן בלירה התורכית צ. שטאל, 100 שנה למטבע בארץ ישראל, הוצאת מ. אהרוני, תל אביב 1989.

מטמון מטבעות זהב

מטמון מטבעות זהב ארץ-ישראלי. צילום: ניר מן

לסוברינים יש ביקוש רב במזרח התיכון בכלל ובארץ בפרט, בעיקר בקרב ערבים, צורפים וקונים מן השורה, עד עצם היום הזה. ברצועת עזה, בגדה ובעיקר בין הבדואים בנגב מבוקשים הסוברינים בדרך כלל לעשיית תכשיטי זהב, כחלק מתשלום המוהר לכלה שצריך להיות שווה-ערך ל-500 גרם זהב (כ-70 סוברינים!) לפחות. מתנה זו נשארת רכושה הפרטי של האישה, ולאחר נישואיה היא רוכשת תכשיטי זהב נוספים או מוכרת את אלה שברשותה, לפי הצרכים הכלכליים. גם ערבים פלסטינאים בפזורה מחזיקים במנהג זה. סוחר מסן-פרנציסקו מספר על קונים קבועים שיש לו מקרב הקהילה הפלסטינאית, שבבואם לקנות את "המטבע", אין ספק שכוונתם לאותו סוברין חביב המשמש כבסיס מוניטארי בארצות מוצאם זה דורות B. S. Blumert, My Palestinians. והרי לנו קשר נוסף, שלישי, לארץ הקודש.

במהלך הכנת מאמר זה מצאתי מספר סיפורים מעניינים, המעידים על חוזקו של הסוברין בעולם כולו: טייסים בריטיים שנשלחו להפציץ בעומק גרמניה במלחמת העולם השנייה צוידו בחופני סוברינים למקרה של נפילה בשטח אויב. השמועה אומרת שגם טייסים אמריקניים בעירק נושאים עימם מטען דומה.
סיפור נוגע ללב במיוחד הוא סיפורה של שרה ברוורמן, חברת קיבוץ שמיר שהייתה קצינה בפלמ"ח והתנדבה למשימה נועזת של צניחה מעבר לקווי הגרמנים בשנת 1944 (ביחד עם חנה סנש וחביבה רייך). גם היא צוידה במטמון של מטבעות זהב שהוחבאו במעילה, בסוליות נעליה ובחגורת הבטן ר. לוין, "הצנחנית ששבה".

כמה זה שווה?

ונסיים בנושא המעניין רבים, בעיקר את אלה שאוצר שכזה נופל לידיהם: מהו ערכו של מטבע הסוברין? ערכו של מטבע בכלל, וכמובן גם של הסוברין, נקבע בד"כ ע"י משקל המתכת שבו, או – אם יש לו ביקוש – ע"פ הערך האספני שלו, כלומר כמה יהיה קונה מרצון מוכן לשלם עבורו. הסוברינים המודרניים עשויים מזהב 22 קאראט ומשקלם 7.9881 גרם. משקל הזהב הנקי בכל אחד מהם, לכן, הוא 0.2354 אונקיה. במחירי השוק של היום (ספטמבר 2006) אונקיית זהב נמכרת בכ-$580, ולכן ערך המתכת של כל מטבע (BV – Bullion Value) הוא כ-$136.
ישנם, כמובן, יוצאים מן הכלל שקטלוגים מקנים להם ערך אספני גבוה מערך משקלם בזהב. לא נדון בכך כאן, אך נפנה את המתעניינים למקור זה.

זהו, בקצרה, סיפורו של הסוברין שהחל את דרכו בלוד ובאשקלון בסיפורי אבירים ודרקונים, נטבע לראשונה בסוף המאה ה-15, התגלגל בראשית המאה ה-20, בהשפעת המהפכה התעשייתית, לדמות ג'ורג' הקדוש והדרקון, התפשט לרחבי האימפריה הבריטית ולעולם כולו, וממשיך לככב בהצלחה בעולם הנומיסמטי עד עצם היום הזה.


 

טואול - בניית אתרים